Val obrov nazývaný aj Spečený val

Val obrov, Spečený val, alebo slovenský Čínsky múr

Val obrov nazývaný aj Spečený val, alebo slovenský Čínsky múr – tieto aj iné pomenovania zvykne mať záhadná starobylá stavba, ktorá sa prerušovane tiahne od Sitna cez Štiavnické vrchy až po Ipeľ a Dunaj. Podľa niektorých bádateľov pokračuje aj za Dunajom a vedie vraj dokonca až k Čiernemu moru. Vďaka tomu ho mnohí označujú za európsky Čínsky múr.

Val obrov je 12 až 15 metrov široký a 2,5 až 4 metre vysoký obranný zemný násyp, v minulosti bola jeho súčasťou drevená konštrukcia s vysokými palisádami. Zaujímavosťou je, že zem valu je spečená pri vysokej teplote. K spečeniu došlo vďaka zapáleniu drevenej konštrukcie, ale napriek záujmu bádateľov sa dodnes presne nevie, kto, kedy a prečo Val obrov postavil.

O jeho vzniku nie je žiaden písaný záznam, pravdepodobne ho postavili buď naši staroslovenskí predkovia alebo Rimania spolu s Germánmi na obranu pred útokom nomádov z východu. Zvyšky valu možno dodnes vidieť v chotároch tekovských obcí. Zachovaná časť valu sa nachádza na vŕšku Vtáčnik pri Pečeniciach.

Val tu má podobu vyvýšenej kamennej sutiny, miestami pripomína širokú cestu, inde zase zvetraný múr. Niektoré kamene sú po pálení poznačené červeným zafarbením. V blízkosti valu sa nachádzajú informačné panely predstavia návštevníkovi nielen samotný val, ale napríklad i faunu a flóru oblasti.

Povesť

Povesti vravia, že jeho staviteľmi boli obri alebo čerti, podľa moderných expertov na záhady a paranormálne javy je dielom mimozemskej civilizácie.

Turistická trasa

K tomuto úseku Valu obrov vedie z obce Pečenice náučný chodník, trasa trvá asi 30 minút.

Kam v okolí

Náučný chodník Pečenice (pešo 30 min.), Vodná nádrž Lipovina (pešo 30 min, autom 5 min.), Vodný Mlyn Bohunice (autom 10 min.), Rímske kúpele Dudince (pešo 25 min.).

SLOVENSKO / NITRIANSKY KRAJ / LEVICE / KAM NA VÝLET

Zoznam služieb

  • Parkovisko zadarmo
  • Vstup zadarmo

Video

Otváracie hodiny

Otvorené!
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
20. jún 2024 8:54

Poslať správu