Mesto Nové Zámky

je najväčším mestom Podunajska

Mesto Nové Zámky je najväčším mestom Podunajska, ale aj kultúrnym centrom širokého regiónu Dolného Ponitria. Na ochranu proti Turkom na ľavom brehu rieky Nitry v polovici 16. storočia dal ostrihomský biskup vybudovať kamennú pevnosť v tvare hviezdy, neskôr tu vystavali Starší hrad. Mesto vzniklo v 16. storočí na mieste, kde Turci zničili štyri obce.

Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1573, teda z obdobia výstavby novej pevnosti Novum Castellum. Stavba bola najmodernejšou renesančnou pevnosťou svojej doby. Mesto v roku 1663 podľahlo 600 tisícovému tureckému vojsku a až cisárske vojská po 20 ročnej okupácii oslobodili mesto. Oslobodenie sa oslavovalo vyzváňaním zvonov po celom Slovensku. Veľkú kamennú pevnosť dal zničiť v rokoch 1724 až 1726 kráľ Karol III.

Mesto Nové zámky je dnes bohaté kultúrne mesto s ponukou všestranných kultúrnych podujatí. Od marca do mája sa tu konajú koncerty pod názvom Novozámocká hudobná jar, v septembri Medzinárodný festival alternatívneho umenia a Dni európskeho kultúrneho dedičstva a v októbri festival Novozámocký džez.

Mesto ponúka na obdiv kultúrne pamiatky: Novozámková kalvária, ktorá sa nachádza na zachovanom bastióne Forgáchovej bašty, v centre stojí dominanta  Kostol sv. Kríža postavený v rokoch 1584 a 1585, v meste stojí aj barokové súsošie Najsvätejšej Trojice z roku 1749, ktorá pripomína veľkú morovú epidémiu.

Okresné mestá Nitrianskeho kraja: Nové Zámky s rozlohou 72,56 km², má 37 270 obyvateľov. LeviceNitra, Komárno, Šaľa, Topoľčany, Zlaté Moravce.

Kam v okolí

Socha Hrádockej Venuše (autom 15 min.), Slovenská ústredná hvezdáreň (autom 15 min.), Drevený most Kolárovo (autom 20 min.), Kláštor Mariánska Čeľaď (autom 25 min.), Pevnosť v Komárne (30 min.), Rímske Lapidárium (autom 30 min.).

SLOVENSKO / NITRIANSKY KRAJ / NOVÉ ZÁMKY / KAM NA VÝLET

10, Hlavné námestie 1, 940 02 Nové Zámky

Otváracie hodiny

Otvorené!
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
20. jún 2024 8:58

Poslať správu