Liptovský hrad

Bol najvyššie položeným pohraničným hradom na Slovensku

Liptovský hrad sa nachádza na Sestrčského vrchu vo výške 1000 m n.m v katastri obce Liptovská Sielnica, bol vystavaný na opevnenom hradisku v 13. stor. V písomných zmienkach je spomenutý ako dokončený hrad v roku 1262. Hrad plnil funkciu pohraničného hradu pri diaľkovej ceste, vedúcej priesmykom medzi Liptovom a Oravou do Poľska a bol zároveň aj strediskom liptovského hradného špánstva a samostatnej Liptovskej župy.
Liptovský hrad  bol v držbe likavských županov, ktorí na hrade aj sídlili. Začiatkom 14. storočia bol v moci Matúša Čáka a po jeho smrti magister Donč. Hradu sa v roku 1397 zmocnili moravský margróf Prokop a Ladislav Opolský.

Kráľovské vojsko ho len s námahou vydobylo späť, pričom bol hrad pomerne značne poškodený. Neskôr bol hrad majetkom Pongrácovcov, po ich rode však hrad dali vypáliť. Od tých čias ho už nikdy neobnovili a dodnes z neho zostali iba zvyšky veže a zachovali sa aj náznaky základov.

Turistická trasa

Trasa je upravená a lavičky spolu s drevenými mostíkmi dodávajú prostrediu svoje čaro. Východiskový bod je z obce Kalameny, na konci dedinky sa nachádza parkovisko, kde sa napojíte na žltú trasu cca 3km.

Kam v okolí

Bešeňovské travertíny (autom 15 min.), Archeoskanzen Havránok (autom 20min.), Lúčanský vodopád (pešo 1 hod., autom 25 min.), Krkavá skala – medzi Vlkolíncom a Ružomberkom (autom 30 min.), Vodná nádrž Liptovská Mara (autom 20 min.), Brankovský vodopád (autom 35 min.), Vlkolínec (autom 35 min.), Demänovská jaskyňa Slobody (autom 35 min.), Kobylina – Kvačianska dolina (autom 25 min.). Dúbrava – Drevený muž (autom 35 min.).

SLOVENSKO / ŽILINSKÝ KRAJ / LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ / KAM NA VÝLET

Video

032 23 Liptovská Sielnica

Otváracie hodiny

Otvorené!
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
20. jún 2024 7:46

Ďalšie informácie

haydenka40@gmail.com