Arborétum Liptovský Hrádok

Je jedinečné Arborétum nielen v rámci Slovenska, ale i v rámci Európy

Arborétum Liptovský Hrádok je objekt aklimatizácie cudzokrajných drevín a krov pre výuku dendrológie, založený v roku 1886. Jeho vybudovanie súvisí so založením lesníckeho školstva v meste, kde sa v okolí školy začal budovať aj dekoratívny anglický park o výmere približne 20 ha. Spolu s ním bol vysadený aj ochranný lesný pás pri rieke Belej o výmere 10,94 ha, ktorý chráni dodnes Hrádocké arborétum.

Jeho základ tvorilo asi 200 líp vysadených v roku 1777 pri príležitosti prvého výročia založenia USA. Dnes sa v arboréte nachádza 719 taxónov drevín, 157 ihličnatých a 562 listnatých. Arborétum je rozdelené do viacerých zón: Severná Amerika; Euroázia, zbierky rododendrónov, zbierky vždyzelených drevín, Východná Ázia, vresoviská, zbierky vŕb, popínavé dreviny.

Arborétum Liptovský hrádok  slúži pre lesnícku školu, ale aj pre verejnosť  ako prírodné múzeum so snahou zachrániť miznúce a vzácne dreviny. Areál je otvorený počas celého roka.

Turistická trasa

Arborétum sa nachádza priamo v Liptovskom Hrádku neďaleko polikliniky.

Kam v okolí

Jaskyňa v Čebrati ( autom 30 min.), Liskovská jaskyňa ( autom 25 min.), Bešeňovské Travertíny ( autom 25 min.), Stredoveký kostolík v Liptovskom Michale (autom 20 min.), Vlkolínec (autom 35 min.), Liptovský hrad ( autom 35 min.), Archeoskanzen Havránok ( autom 35 min.), Likavský hrad (autom 35 min.).

SLOVENSKO / ŽILINSKÝ KRAJ / LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ / KAM NA VÝLET

Komenského 1788, 033 01 Liptovský Hrádok

Otváracie hodiny

Otvorené!
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
Otvorené
20. jún 2024 6:39

Ďalšie informácie

Poslať správu